GUSIEW. Park pamięci to jedna z atrakcji w Gusiewie - partnerskim mieście Gołdapi. Zwiedziliśmy go podczas naszej październikowej wycieczki do tej miejscowości. Położony jest nieco na uboczu Gusiewa, na terenie Technopolis GS - największego prywatnego klastra innowacji w Rosji w branży elektronicznej (jak można przeczytać na stronie Technopolis). Otwarty został w 2014 roku, w setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej. Jego powierzchnia wynosi 3 hektary. W okolicach Gusiewa 20 sierpnia 1914 roku odbyła się bitwa, której zwieńczeniem było jedno z pierwszych zwycięstw rosyjskiej armii cesarskiej.

W parku znajduje się jedyna kompozycja rzeźbiarska w regionie bałtyckim autorstwa słynnego rosyjsko-amerykańskiego rzeźbiarza i artysty Michaiła Shemyakina pt. „Ku pamięci zapomnianej wojny, która zmieniła bieg historii”. Postacie wyczerpanego żołnierza ukrzyżowanego na „kole losu” oraz wdowy i matki uosabiają żal rodzin poległych podczas wojny. Cokół pomnika ma postać zniszczonych przez bombardowanie szaf, w których szczątkach znajdują się zdjęcia żołnierzy, dokumenty wojskowe i mapy krajów biorących udział w akcji wojskowej. Centralną kompozycję uzupełniają rzeźby młodych pisarzy z Petersburga - postacie żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej oraz „kula wojny” toczona wokół Ziemi.

Park pamięci to też teren rekreacyjny. Są tu organizowane imprezy kulturalne i sportowe dla gości i mieszkańców Gusiewa.

Rowerowa Gołdap

 


 

 


INFORMACJA

Uwaga! Do dnia 15 kwietnia siedziba redakcji GOLDAP.INFO będzie zamknięta. Nie będzie możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading