Wkrótce w Baniach Mazurskich oficjalnie oddana do użytku zostanie nowoczesna Placówka SG. O niej i nie tylko rozmawiam z jej komendantem, ppłk. SG Januszem Worotnickim oraz Justyną Szubstarską, rzecznikiem prasowym komendanta WMOSG.


Ile kosztowała nowa Placówka SG w Baniach Mazurskich i co się w niej znajduje?

W ramach pomocy finansowej płynącej z programu modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej wykonał lub wykonuje szereg inwestycji. Wśród nich jest kompleks budynków w Baniach Mazurskich. Jego budowa pochłonęła 13,5 miliona złotych.

Działka nowej placówki liczy 9925 metrów kwadratowych. Znajdują się na niej m.in. budynek administracyjny, garaże i boisko. W budynku administracyjnym jest łącznie 66 pomieszczeń. Są tu gabinety lekarskie, kancelarie, sala odpraw, pomieszczenia techniczne, izba zatrzymań, pomieszczenia socjalne i sektor z pokojami gościnnymi. W budynku mieszkalnym, położonym obok, jest 8 mieszkań, z czego sześć dwupokojowych i dwa trzypokojowe. W budynku garażowym, oprócz pomieszczeń dla samochodów, znajduje się też myjnia oraz pomieszczenia dla przewodników psów. Na działce jest również boisko oraz kojce i tor przeszkód dla psów służbowych. W budynku administracyjnym znajduje się siłownia dla funkcjonariuszy, z której to już dziś aktywnie oni korzystają w celu podniesienia tężyzny fizycznej. Jako że strażnicy pełnią obowiązki w różnych warunkach atmosferycznych i terenowych, ich ubiór często moknie i się brudzi. Dlatego mamy też suszarkę do mundurów.

Czy będą państwo zatrudniać nowe osoby do pracy?

Nabór do służby w naszej placówce prowadzony jest przez komórki kadrowe Warmińsko-Mazurskiego Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie. Obecnie są wolne etaty i liczymy, że taka sytuacja nie potrwa długo. Chcielibyśmy, aby zatrudnienie znalazły tu osoby z rejonu Bań Mazurskich. W ten sposób unikniemy wielu problemów związanych m.in. z dojazdami do pracy.

Ile osób pracuje w Placówce SG w Baniach Mazurskich?

Łącznie pracuje prawie 40 osób, cywili i funkcjonariuszy. Komendantem placówki jestem ja, moim zastępcą jest kpt. SG Marek Taudul.

Jakim odcinkiem granicy zajmuje się SG w Baniach Mazurskich?

Praktycznie od Gołdapi do Buder. Łącznie chronimy 21,85km granicy.

Jaki posiadacie sprzęt?

W swojej pracy wykorzystujemy m.in. 2 quady, 3 Land Rovery i 10 motocykli. Do dyspozycji mamy też samochody osobowe i obserwacyjne.

Jak traktują straż graniczną mieszkańcy Bań Mazurskich?

Myślę, że tak jak wszędzie indziej. Jedni darzą ich sympatią, inni nie płaczą z powodu, że ich nie widzą. Trudno na to pytanie odpowiedzieć.

Kiedy nowa placówka zostanie oficjalnie oddana do użytku?

Uroczystości związane z jej otwarciem zaplanowaliśmy na 14 września. Zostaną one poprzedzone odsłonięciem obelisku przed placówką, z tablicą upamiętniającą żołnierzy WOP i funkcjonariuszy SG, którzy służyli i służą, strzegąc granicy państwowej. Został on ufundowany przez społeczeństwo gminy Banie Mazurskie. To jest niewątpliwie wyraz sympatii z ich strony. Po uroczystościach, od godz. 15.15, zapraszamy na Dzień Otwarty placówki. Będzie pokaz sprzętu SG, zwiedzanie obiektów i wojskowa grochówka.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Po co funkcjonariuszom suszarki do mundurów?

Ochraniany odcinek granicy przez Placówkę Straży Granicznej w Baniach Mazurskich jest bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym. Jednak w przeważającej mierze są to bagna i rozlewiska oraz tereny podmokłe. Ponadto warunki atmosferyczne nie zawsze są słoneczne i sprzyjające, a służbę trzeba pełnić. Często jest to służba o różnych porach dnia i nocy, o charakterze patrolowym, podczas której funkcjonariusze SG przemierzają pas drogi granicznej pieszo. Placówka Straży Granicznej w Baniach Mazurskich dysponuje również motocyklami i quadami. To pojazdy niezbędne do patrolowania takich terenów jak Mazury. Niemniej jednak ta forma wykonywania zadań nie chroni ludzi przed deszczem, rosą czy wilgotną mgłą. Wielokrotnie po powrocie do placówki funkcjonariusze mają mokre ubrania i obuwie. Zainstalowanie urządzeń do suszenia mundurów daje gwarancję i komfort, że mundur będzie gotowy do pełnienia kolejnej służby. W dzisiejszej dobie postępu technicznego i cywilizacyjnego, suszarka do obuwia czy odzieży wydaje się być oczywista, zwłaszcza w tak charakterystycznej pracy.

Skąd w ogóle była potrzeba budowy nowej Placówki SG w Baniach Mazurskich?

Akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej spowodowała, że Placówka SG w Baniach Mazurskich ochrania nie tylko odcinek granicy naszego kraju, ale również zewnętrzną granicę strefy Schengen. Współczesna geopolityka Polski implikuje nowe, znacznie szersze zadania dla Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Znajduje to swoje odbicie m.in. w zmianach w strukturze, nowych zasadach, wyposażeniu, zasadach działania i infrastrukturze formacji.

Dziękuję za rozmowę.


stara Placówka SG ⇓

nowa Placówka SG ⇓


fot. Jacek Rakowski


wizualizacje pochodzą z materiałów Straży Granicznej


z życia Gołdapi

Międzyszkolny Przegląd Piosenki

Wczoraj w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odbył się w trzech kategoriach wiekowych Międzyszkolny Przegląd Piosenki. Wygrały go Zuzanna Żbikowska, Kinga Brodowska, Yeva Rusyn i Julia Tobolska.

Więcej…

Film oraz spotkanie z reżyserem i aktorem

18 maja w kinie Kultura odbyło się spotkanie małomiasteczkowego klubu filmowego, podczas którego zaprezentowany został polski film pt. „Po miłość”. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserem filmu Andrzejem Mańkowskim oraz odtwórcą jednej z ról Lechem Dyblikiem.

Więcej…

Seniorzy świętowali Dzień Inwalidy

To było pierwsze spotkanie seniorów po oficjalnym zniesieniu kilka dni temu w Polsce stanu epidemii. Członkowie gołdapskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów świętowali dziś Dzień Inwalidy.

Więcej…

Warsztaty z Kicią Kocią

Biblioteka Publiczna w Gołdapi z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka zaprasza dzieci w wieku powyżej 3 lat wraz z opiekunami na warsztaty z Kicią Kocią - bohaterką serii książek autorstwa Anity Głowińskiej. Odbędą się one 27 maja.

Więcej…

VIII Wojewódzki Konkurs Fotograficzny „Mój Zabytek”

Prace fotograficzne gołdapian zostały docenione podczas VIII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Mój Zabytek”. Nagrodę główną w grupie wiekowej 15-20 lat otrzymał Ernest Furtan za cykl prac pt. "Przedmioty".

Więcej…

Laurka dla mojej mamy

Biblioteka Publiczna w Gołdapi z okazji zbliżającego się Dnia Matki zaprasza dzieci na warsztat ph. „Laurka dla mojej mamy”.

Więcej…

Recital Lecha Dyblika w Grabowie

17 maja w amfiteatrze przy świetlicy wiejskiej w Grabowie odbyło się spotkanie z Lechem Dyblikiem, aktorem teatralnym i filmowym, a także pieśniarzem.

Więcej…

Powiatowe obchody Dnia Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana. Uroczyste powiatowe obchody tego święta odbyły się w Gołdapi dzisiaj.

Więcej…

Jacek Fedorowicz w bibliotece

W czwartkowe popołudnie w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem, które poprowadził dziennikarz Marcin Michrowski.

Więcej…

Porozmawiają o „Sekretnym życiu drzew”

Filia biblioteczna w Grabowie zaprasza na spotkanie dyskusyjnego klubu książki, które odbędzie się 20 maja o godzinie 15:00.

Więcej…

Pomóż i wesprzyj rzeczowo oraz finansowo

Rozpoczynamy zbiórkę finansową i rzeczową na rzecz osób pozostających na terenie Ukrainy. Pomoc będzie przekazana do gminy Popelnaste w rejonie aleksandryjskim, wchodzącym w skład obwodu kirowohradzkiego.

Więcej…

"Odjazdowy Bibliotekarz" - weź udział w rowerowym wyjeździe

Po koronawirusowej przerwie Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza 28 maja entuzjastów rowerowych przejażdżek na wspólną wycieczkę w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Więcej…

Dubeninki

Policja zaprasza na debatę w Dubeninkach

Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi zaprasza na debatę społeczną ph. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ. Jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Dubeninki".

Więcej…

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

5 maja w szkole w Dubeninkach odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Więcej…

Wojewódzki finał konkursu w Puszczy Rominckiej

22 kwietnia roku na terenie Puszczy Rominckiej odbył się wojewódzki finał XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do rywalizacji przystąpiło 6 trzyosobowych drużyn reprezentujących poszczególne parki krajobrazowe Warmii i Mazur.

Więcej…

"Gołębica" - Danuta Ekman

Na Ukrainie trwa wojna. Rosyjski najeźdźca ze wsparciem Białorusi, która udostepniłą swoje terytorium  wojskom Putina, zaatakował innego sąsiada Polski. Pani Danuta Ekman z Dubeninek chciałaby się podzielić z Państwem swoim wierszem, który napisany został jeszcze przed wojną, a doskonale pasuje do dzisiejszych dni.

Więcej…

Drugoklasiści odwiedzili bibliotekę

1 kwietnia uczniowie klasy drugiej wraz z paniami Alicją Lejmel i Anną Pojawą świętowali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dubeninkach Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Więcej…

Radni powiedzieli „nie” dla funduszu sołeckiego

Rada gminy Dubeninki podczas marcowego posiedzenia zdecydowała, że w 2023 roku w ramach budżetu gminy nie będą wyodrębnione środki, które stanowiłyby fundusz sołecki.

Więcej…

Świąteczne spotkanie w GCK

Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach zaprasza 8 kwietnia o godzinie 12:45 na otwarcie wystawy stroików, pisanek i palm wielkanocnych.

Więcej…

"Spotkanie z pisanką" w Żytkiejmach

Gminna Biblioteka Publiczna w Dubeninkach Filia w Żytkiejmach zaprasza na „Spotkanie z pisanką”, które odbędzie się 10 kwietnia w godzinach 13.00-16.00 w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach.

Więcej…

Gmina wybrała wykonawcę dużej inwestycji

Gmina Dubeninki rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania pn. „Pierwszy w gminie zespół obiektów sportowych dla mieszkańców gm. Dubeninki. Budowa i przebudowa przyszkolnych obiektów sportowych wraz z remontem istniejących ciągów komunikacyjnych, przebudową zjazdu oraz instalacją odwadniającą”. Wybrana oferta opiewa na kwotę 1.718.310zł.

Więcej…

Gmina wyłoży na inwestycję więcej niż planowała

Podobny dylemat, jaki ostatnio miały władze powiatu gołdapskiego, mają teraz samorządowcy w Dubeninkach. Przetarg wykazał, że zaplanowane środki na inwestycję przy szkole są niewystarczające.

Więcej…

sport

W niedzielę XXXII Mazurski Bieg Uliczny

W najbliższą niedzielę  w Baniach Mazurskich już po raz 32 odbędzie się Mazurski Bieg Uliczny. Organizator informuje, że zawody odbędą się bez względu na to, jaka będzie pogoda.

Więcej…

Siatkarze z SP3 rywalizowali w Kętrzynie

14 maja w Kętrzynie odbył się po raz drugi Wojewódzki Turniej Rzucanki Siatkarskiej i Turniej Singli Siatkarskich o Puchar Prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.

Więcej…

Pierwsze miejsce siatkarzy z SP3 w półfinale

Zwycięstwem doświadczonych siatkarzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi zakończył się Półfinał Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Igrzysk Dzieci w Piłce Siatkowej „Czwórek” chłopców rozgrywany w Mrągowie w piątek, 13 maja.

Więcej…

Sportowe sukcesy uczniów „piątki”

W miniony weekend uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich brali udział w dwóch wydarzeniach sportowych: Biegu Zwycięstwa w Gołdapi oraz Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Płetwach w Gliwicach.

Więcej…

Wkrótce XXXII Mazurski Bieg Uliczny

22 maja w Baniach Mazurskich już po raz 32 odbędzie się Mazurski Bieg Uliczny. Uczestnicy w zależności od kategorii, będą mieli do pokonania od 100 do 3000 metrów. Każdy z biorących udział w zawodach otrzyma pamiątkowy medal. Na najlepszych czekają puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Więcej…

Zawody na orientację

Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności z Gołdapi oraz harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej “Aves” zapraszają do udziału w zawodach na orientację.

Więcej…

Tenisowe mistrzostwa województwa w Olecku

24 kwietnia w Olecku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat oraz żak. W zawodach wzięli udział młodzi gołdapianie.

Więcej…

Akademia kibicowała Jagiellonii

Akademia Piłkarska 2017 Gołdap po raz kolejny zorganizowała wyjazd dzieci uczęszczających na zajęcia piłki nożnej oraz ich rodziców na mecz Ekstraklasy.

Więcej…

Dawid Chilicki w reprezentacji Polski

Gołdapianin Dawid Chilicki zagra w turnieju WTT Youth Star Contender we Władysławowie.

Więcej…

Szymon Bida na testach w Białymstoku

Wychowanek Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Szymon Bida (rocznik 2008) wziął udział w testach do Liceum Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku oraz drużyny Jagiellonia Białystok.

Więcej…

z regionu, kraju i świata

Recital Lecha Dyblika

Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich zaprasza na recital Lecha Dyblika, który odbędzie się 19 maja o godzinie 19:30 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Wstęp wolny.

Więcej…

Przyłapany z papierosami w plecaku

Gołdapscy funkcjonariusze Straży Granicznej przyłapali mieszkańca powiatu ełckiego, który niósł w plecaku nielegalne papierosy. Twierdził, że to na własny użytek. 53-latek wpadł na jednym z osiedli w Ełku.

Więcej…

Znieważyli i pobili Albańczyka

Prokuratura Rejonowa w Sejnach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom: 40-letniemu suwałczaninowi i 35-letniemu mieszkańcowi Gołdapi.

Więcej…

Kandydaci do służby w SG już po egzaminach

36 kandydatów do służby w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej zmierzyło się z drugim etapem procedury kwalifikacyjnej. 29 osób uzyskało pozytywny wynik i już tylko krok dzieli ich od założenia munduru funkcjonariusza Straży Granicznej.

Więcej…

Utrudnienia w ruchu na obwodnicy Olecka

Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania obwodnicy Olecka z drogą wojewódzką 655 z Olecka w kierunku Giżycka. Ze względu na utrudnienia, dla gołdapian jadących w kierunku Ełku najlepszym rozwiązaniem będzie obecnie przejazd przez miasto Olecko.

Więcej…

Policjanci poszukują świadków potrącenia 10-latki

W Olecku samochód zaczepił lusterkiem przechodzące przez przejście dla pieszych dziecko. Kierowca udzielił dziecku pomocy i powiadomił o zdarzeniu rodzica, ale później odjechał z miejsca zdarzenia. Policja chce teraz ustalić dane kierowcy. Niewykluczone, że jest on mieszkańcem powiatu gołdapskiego.

Więcej…

Wymiana hrywien na złotówki przez uchodźców z Ukrainy

Od 1 kwietnia w banku PKO BP w Suwałkach ukraińscy uchodźcy będą mogli wymienić hrywny na złotówki. Kurs będzie ustalany raz na tydzień. W tym tygodniu wynosi 1 UAH = 0,14 PLN.

Więcej…

Weekend dla Ukrainy w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi.

Więcej…

Trzynasta emerytura

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Trzynastka na rękę wynosi 1217,98zł.

Więcej…

Nowi funkcjonariusze SG złożyli ślubowanie

Dwadzieścioro funkcjonariuszy wstąpiło w szeregi Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Wcześniej pozytywnie zaliczyli postępowanie kwalifikacyjne.

Więcej…

na sygnale

Drugi dzień ćwiczeń „Granica - 2022”

Za nami drugi i zarazem ostatni dzień powiatowych ćwiczeń obronnych pod kryptonimem ”Granica - 2022”. Epizod ćwiczebny odbył się dziś w Puszczy Rominckiej na terenie gminy Dubeninki.

Więcej…

Bandyci przekroczyli granicę, wzięli zakładników

Bandyci nielegalnie przekroczyli granicę. Dotarli do pijalni wód w strefie uzdrowiskowej, wzięli zakładników, przedstawili żądania.

Więcej…

Po 1020 złotych za drobną kolizję

Do drobnej kolizji dwóch samochodów doszło wczoraj około godziny 14:30 na skrzyżowaniu ul. Ogrodowej i Armii Krajowej w Gołdapi. Mandatami ukarano obu kierujących.

Więcej…

Potrącił nissanem pieszą na przejściu

Do potrącenia pieszej na przejściu dla pieszych doszło w centrum Gołdapi. 71-letnia kobieta trafiła do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Więcej…

Kolizja na obwodnicy

Do kolizji samochodów osobowych doszło dziś na skrzyżowaniu obwodnicy Gołdapi z drogą wojewódzką nr 650. Na szczęście nic nikomu się nie stało.

Więcej…

Pomnik ku chwale radzieckich żołnierzy uszkodzony

Uszkodzony został pomnik ku chwale „bohaterów Armii Radzieckiej poległych w walkach z najeźdźcą hitlerowskim o wyzwolenie ziemi gołdapskiej”, który znajduje się we Wronkach Wielkich.

Więcej…

Kierowca opla wydmuchał dwa promile

Ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca opla, który został wczoraj zatrzymany.

Więcej…

Jeden nietrzeźwy, 21 za szybkich

8 maja gołdapscy policjanci brali udział w wojewódzkich działaniach ph. „Prędkość”. W trakcie akcji mundurowi zatrzymali do kontroli 21 kierujących, którzy nie zastosowali się do ograniczeń prędkości.

Więcej…

Złodzieje zostali zatrzymani

Zarzuty kradzieży z włamaniem i kradzieży usłyszeli 29-latek z Gołdapi oraz jego rok młodsza wspólniczka. Oboje okradali mieszkańców z różnych wartościowych przedmiotów, które następnie zamierzali sprzedawać.

Więcej…

Policyjne podsumowanie majówki

Od 29 kwietnia do 3 maja funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi prowadzili wzmożone prewencyjne działania pn. „Bezpieczny weekend - majówka”.

Więcej…

Kradł paliwo z ciężarówek

Gołdapscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże z włamaniem. 29-latek trudnił się włamaniami do pojazdów ciężarowych, z których kradł paliwo. Na obecnym etapie sprawy wartość strat oszacowano wstępnie na blisko osiem tysięcy złotych. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy.

Więcej…

Zgłosił interwencję i… został zatrzymany

176 dni - tyle czasu spędzi za kratkami mieszkaniec powiatu gołdapskiego. Mężczyzna sam zgłosił interwencję, w trakcie której okazało się, że jest poszukiwany.

Więcej…

Banie Mazurskie

Festiwal Fantasy

13 maja w ramach realizacji projektu "Czytam, recytuję z językiem ojczystym fantazjuję" Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zorganizowała dla młodego pokolenia Festiwal Fantasy.

Więcej…

Opowiadanie przeczytała dzieciom sekretarz gminy

10 maja w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprosiła do głośnego czytania sekretarz gminy Barbarę Woźniak.

Więcej…

Święto strażaków w Baniach Mazurskich

4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana, przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Druhowie jednostek OSP położonych na terenie gminy Banie Mazurskie świętowali już dziś.

Więcej…

Jedno jest niebo dla wszystkich

30 kwietnia w auli Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich odbył się koncert ph.”Jedno jest niebo dla wszystkich”. Wydarzenie zgromadziło liczna grupę mieszkańców oraz osób przyjezdnych z Ukrainy.

Więcej…

Gmina kupiła nowy ciągnik

Od 27 kwietnia flota pojazdów gminy Banie Mazurskie jest bogatsza o kolejna maszynę. Fabrycznie nowy ciągnik rolniczy marki Deutz-Fahr, bo o nim mowa, został zakupiony za kwotę blisko 330 tysięcy złotych.

Więcej…

"Kredyt' w teatrze przy stoliku

26 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich gościła olsztyńskich aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza. Paweł Parczewski i Marcin Kiszluk zaprezentowali znakomitą komedię autorstwa katalońskiego pisarza Jordi Galcerana pt. "Kredyt".

Więcej…

GOKiP zaprasza na spotkanie integracyjne

GOKiP w Baniach Mazurskich zaprasza 30 kwietnia o godzinie 15:00 mieszkańców oraz osoby z Ukrainy przebywające na terenie gminy Banie Mazurskie na polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne.

Więcej…

Wręczenie nagród w konkursie "Ptaki - cudaki"

26 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich, odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego ph. "Ptaki - cudaki".

Więcej…

Poznali życie Marii Grzegorzewskiej

21 kwietnia zorganizowane zostały warsztaty dla klas 6-8 ze Szkoły Podstawowej w Lisach. Dzięki pani Monice Sawickiej-Kacprzak podczas zajęć młodzież poznała Marię Grzegorzewską - jej dzieciństwo, młodość i pracę zawodową, a także jej spuściznę.

Więcej…

Kwietniowe spotkanie dyskusyjnego klubu książki

22 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich. Panie rozmawiały o książce Khaleda Hosseiniego pt. "Chłopiec z latawcem".

Więcej…

z życia placówek oświatowych

Uczniowie z SP2 w bibliotece

Bibliotekę Publiczną w Gołdapi odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Drugoklasiści wzięli udział w zajęciach pt. „Droga książki od autora do czytelnika”, zaś trzecioklasiści wzięli udział w lekcji programowania.

Więcej…

Skąd się biorą produkty ekologiczne

Wszystkie grupy 5-latków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi uczestniczyły w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Skąd się biorą produkty ekologiczne?".

Więcej…

Czyste powietrze wokół nas

Dzięki programom edukacyjnym wśród dzieci kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne, dlatego przedszkolaki z grup 5- i 4-latków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi uczestniczyły w zajęciach w ramach programu „Czyste powietrze wokół nas”.

Więcej…

Dzień życzliwości w SP3 w Gołdapi

12 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi obchodziliśmy „dzień życzliwości”. Klasy wykonały łańcuchy życzliwości, a najdłuższy mierzył 347,15m.

Więcej…

Drugie życie śmieci

W Szkole Podstawowej nr 5 w Gołdapi został też zorganizowany konkurs ekologiczny "Drugie życie śmieci". Zwycięzcami zostali Michał Niestieruk i Adam Dębowski.

Więcej…

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, pięciolatki „C” z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi wybrały się na zajęcia przyrodnicze do gołdapskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie.

Więcej…

Warsztat plastyczny w 2B

Biedronka siedmiokropka była tematem zajęć, które 10 maja przeprowadziła w Szkole Podstawowej nr 5 w Gołdapi w klasie 2B Renata Wójcik.

Więcej…

Uczniowie z Boćwinki poznawali Trójmiasto

W dniach od 4 do 6 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Boćwince uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta.

Więcej…

Wizyta w straży pożarnej

6 i 11 maja dzieci z zerówek Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi.

Więcej…

Jarosław Waszkiewicz finalistą matematycznego konkursu

Uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej w Boćwince Jarosław Waszkiewicz uzyskał tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Więcej…

„Sprawny w zawodzie 2022” - finał konkursu

W bieżącym tygodniu w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi odbywa się finał ogólnopolskiego konkursu „Sprawny w zawodzie 2022”. Bierze w nim udział 16 zespołów z placówek OHP ze wszystkich województw w Polsce.

Więcej…

Uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 maja

29 kwietnia w szkole w Boćwince odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Więcej…

Urząd Miejski w Gołdapi informuje

Gala „Walkę mamy we krwi”

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że 31 maja w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi odbędzie się druga edycja wojskowej gali sportów walki "Walkę mamy we krwi".

Więcej…

Gmina Gołdap na Samorządowym Forum Sołtysów w Ostródzie

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że 20 maja promował w Ostródzie Gołdap podczas tegorocznego Samorządowego Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach.

Więcej…

Sołtys Grabowa Danuta Szermińska wyróżniona

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że sołtys sołectwa Grabowo Danuta Szermińska otrzymała z rąk marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Brzezina wyróżnienie.

Więcej…

Obowiązek wnoszenia opłat za groby ziemne

Urząd Miejski w Gołdapi przypomina o obowiązku wnoszenia opłat za groby ziemne na terenie cmentarzy komunalnych w Gołdapi oraz Grabowie.

Więcej…

Pamiętajcie o konsultacjach w sprawie budżetu obywatelskiego

Urząd Miejski w Gołdapi zachęca do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących kształtu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego gminy Gołdap.

Więcej…

Zareklamuj się na Festiwalu Cittaslow

W związku z przygotowaniami gminy Gołdap do wyjazdu na XIII Festiwal Miast Cittaslow, Urząd Miejski w Gołdapi  zaprasza zainteresowane podmioty do przekazywania materiałów promocyjnych.

Więcej…

Apel z okazji Dnia Strażaka

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że burmistrz Gołdapi Tomasz Luto wraz z przewodniczącym rady miejskiej Wojciechem Hołdyńskim wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka.

Więcej…

Finał województwa w piłce siatkowej

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, ze dziś w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi odbył się finał wojewódzki rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w piłce siatkowej.

Więcej…

Inwestycje na terenach wiejskich w ramach budżetu obywatelskiego

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że przed nami 7 edycja budżetu obywatelskiego gminy Gołdap. Przez ostatnie 5 lat na terenach wiejskich zrealizowano szereg inwestycji, na które zagłosowali mieszkańcy gminy.

Więcej…

Nabór na wolne stanowisko urzędnicze

Burmistrz Gołdapi ogłosił nabór na wolne stanowisko urzędnicze ds. inwestycji i spraw komunalnych.

Więcej…