W dniach od 26 kwietnia do 8 maja w auli Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich odbywa się wystawa prac dwojga giżyckich artystów plastyków: Ewy Łopuszko - malarki i Jacka Zemana - twórcy zajmującego się tkaniną artystyczną.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Ewa Łopuszko prezentuje 3 cykle obrazów: „Konie", Akty" i „Chopin w rocznicę". Jacek Zeman przedstawia swój tryptyk tkacki, tworzony dla Domu Pielgrzyma w Watykanie, zatytułowany: „Przystępuję do Ciebie".

Dyrekcja GOKiP zaprasza wszystkich chętnych do zapoznania się z twórczością plastyczną artystów w trakcie trwania wystawy w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 12.00 do 18.00.

ze wstępu do katalogu

Ewa Łopuszko, urodzona w 1956 roku w Giżycku uprawia malarstwo sztalugowe, łącząc pracę zawodową z artystyczną pasją. Na co dzień prowadzi niewielki antykwariat książkowy. Twórczość traktuje jako sposób na przeniesienie ze świata rzeczywistego w świat doznań wewnętrznych. Pracowała w wielu firmach jako plastyk, organizowała plenery malarskie w latach 1980-1990, wiele jej prac istnieje w galeriach prywatnych.

Przekrój przez kilka cyklów:

  • Cykl „Konie" to kompozycje dynamiczne ze zmultiplikowaną formą rytmów. Konie pędzą przed siebie z jakimś szaleńczym imperatywie atawistycznej wolności. Artystka kocha konie, każdą wolną chwilę spędza w stadninie swojej przyjaciółki. I to znajomość koni, ich zachowań i potrzeb sprawia, że cykl ten jest tak bardzo prawdziwy i szczery.
  • Cykl „Akty" to sensu stricte dwa przenikające się nawzajem cykle: - „Akty" i „Cechy polskie". Pełne poetyki konstrukcje dzieł opartych na niedopowiedzeniach zarówno formy jak barwy. Z tych wielko formatowych półprawd wyłania się jak z mgły sprawozdanie o kondycji współczesnego intelektualisty.
  • W cyklu „Chopin w rocznicę..." artystka pokazuje nam w sposób wręcz ekshibicjonistyczny swój stosunek do muzyki Chopina. Każdemu obrazowi przyporządkowany jest konkretny utwór. Nie jest to próba ilustracji muzyki, lecz wynik emocji, jakie zawsze ogarniają nas wszystkich w trakcie bezpośredniego obcowania z arcydziełem.

Niezmiernie trudno pisać jest o malarstwie Ewy. Wymyka się ono bowiem wszelkim schematom klasyfikacji pojęcia dzieła sztuki. Jest to malarstwo na wskroś metaforyczne i poetyckie, malarstwo, które może w pełni zrozumieć człowiek obdarzony niesamowitą wrażliwością. Mamy tu bowiem do czynienia z tak zróżnicowanym działaniem formy, kompozycji i barwy mogącymi czasem wskazywać na ciągłe poszukiwanie własnej formy, własnego środka artystycznego przekazu. Nic bardziej błędnego. Artystka doskonale panuje nad formą, która zmienia się w poszczególnych cyklach prac. Forma zmienia się i ewoluuje jak nasze życie, nasze marzenia i nasze codzienne postrzeganie rzeczywistości.

Jacek Zeman urodził się w 1952 roku w Gdańsku. Zajmuje się tkaniną artystyczną i grafiką. Tworzy też monotypie na podstawie swoich autorskich tekstów. Wiele podróżował po kraju i świecie. Liczne jego prace są eksponowane w galeriach, m.in. w Muzeum Edwarda Jancarza w Gorzowie Wlkp. Zdarzają się spotkania, które są inspiracją wspólnych działań artystycznych. Takie właśnie spotkanie - kilkanaście miesięcy wspólnej pracy i przeżywania rzeczywistości zaowocowało pracami prezentowanymi na licznych wystawach w Polsce i świecie.

Dzięki stworzonym przez wójta gminy warunkom w świetlicy osiedlowej „Prefabet" w Wilkasach powstają wielko formatowe prace. Na początek tryptyk tkacki „Przystępuję do Ciebie" dla Domu Pielgrzyma w Watykanie. Prezentujemy trzy prace, które są początkiem dużej wystawy.
  • ATROPOS to odzwierciedlenie ludzkiego losu , ludzkich namiętności i pragnień czekających na destrukcyjne nożyce mitologicznej parki.
  • ASPERSORIUM - stylizowana kropielnica w której zamiast święconej wody są kamienie.
  • ..."przystępuję do ciebie" - symbol splecionych z sobą pragnień. Od nas tylko zależy czy zaciśniemy to pragnienie, czy też pozwolimy by oddaliły się od nas.

Ważniejsze wspólne realizacje:

  • gobelin na Mistrzostwa Świata w Ice Speedway w Sanoku styczeń 2009r. (projekt Ewa Łopuszko i wykonawca Jacek Zeman)
  • Liczne wystawy: „W kręgu metafory", „Pogorzelisko", „Chopin w rocznicę...", „Spotkanie w czasie".