9 października w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Bibliotek" zaprosiliśmy do Gminnej Biblioteki Publicznej Waldemara Mierzwę, autora książki "Zrozumieć Mazury". To książka dla tych, którzy Mazur nie znają albo chcieliby się o nich więcej dowiedzieć, ale także i dla tych, którzy o Mazurach dużo już wiedzą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ciekawa opowieść o tym, czym były kiedyś Mazury i czym są dzisiaj, kim byli kiedyś Mazurzy i kim są dzisiaj.

Jednakże Waldemar Mierzwa to nie tylko autor, lecz też właściciel, wraz z żoną Małgorzatą, Antykwariatu Mazurskiego i Oficyny Wydawniczej "Retman". Książka "Zrozumieć Mazury" to zbiór 50 szkiców autora poświęconych Mazurom, które ukazywały się drukiem w latach 2014-2018 w gdańskiej "Pomeranii".

Gość spotkania w bardzo ciekawy sposób opowiedział o historii Mazurów z perspektywy niemieckich i polskich doświadczeń. Przybliżył zmiany demograficzne zachodzące na przestrzeni wieków na tych terenach, a także sylwetki osób, które są nierozerwalnie związane z naszym regionem.

Spotkanie odbyło się w ramach programu "Dyskusyjne Kluby Książki". Na zakończenie była możliwość zakupienia książki autora i zdobycia jego autografu.

W ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Bibliotek" 9 października zaprosiliśmy wszystkich uczestników spotkania na wernisaż wystawy "Człowiek w przestrzeni" Julii Nowosad. Zapraszamy do jej oglądania. Dostępna będzie do 15 listopada w godzinach pracy biblioteki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich